با هوای فشرده ایمن


صفحه ما
مشتریان ما

مقالات

مقدمه

هوا به عنوان مخلوطی از گازهای موجود در جو زمین تعریف می­شود. ترکیب دقیق اجزای گازی، ذرات جامد و مایع پراکنده شده در هوا بسته به زمان و مکان متفاوت است. هوایی که ما را احاطه کرده از ۷۸% نیتروژن، ۲۱% اکسیژن و ۱% گازهای مختلف و ذرات جامد تشکیل شده است. اگرچه این ۱% بسیار کم به نظر می­رسد اما عامل تعیین کننده آلودگی یا پاکی هوا است. استفاده از سیستم­های تهویه هوا قدمتی هزار ساله دارد اما تنها در چند دهه اخیر کیفیت هوای مصرفی در محیط­های مختلف و به حداقل رساندن انواع ویروس­ها، باکتری­ها، آلاینده­ها، و گرد و غبار در آن به شدت مورد توجه قرار گرفته است. هر فرد روزانه در فرآیند دم و بازدم ۲۰ کیلوگرم هوا تنفس می­کند، این در حالی است که میزان متوسط غذا و آب مصرفی روزانه­ی هر فرد به ترتیب ۵/۱ و ۲ کیلوگرم است. هزینه­های زیادی توسط افراد و نهادهای مرتبط جهت دسترسی به کیفیت بالای غذا و آب صرف می­شود، از این رو توجه بیشتر به کیفیت هوایی که تنفس می کنیم نیز کاملا منطقی به نظر می رسد.

امروزه استفاده از ابزارهای متنوع جهت بهینه­سازی شرایط هوا برای زیستن، کار کردن و فرآیندهای کاری و حرفه‌ای مختلف، ضروری است. در محیط­های مختلف با کیفیت هوای مناسب، نگهداری محصولات یا انجام فرآیندهای خاص نیز با کیفیت مطلوب­تری قابل انجام است. برای رسیدن به کیفیت مناسب هوا،  استفاده از دستگاه­ها با فیلترهای اختصاصی ضروری است. روازنه و در محیط­های مختلف انواع متنوعی از فیلترها طراحی، تولید و به کار گرفته می­شوند تا هوای پاک مورد نیاز ما را فراهم کنند. امروزه استفاده از فیلترها در صنایع مختلف از جمله الکترونیک، هسته­ای، توربین­های گازی، داروسازی، غذا و نوشیدنی، حمل و نقل، بازیافت مواد، بهداشت و درمان به شدت رواج یافته و ضروری است. این فیلترها ظرفیت مشخصی دارند  و باید در طی سال مورد کنترل و بازبینی قرار گیرند. ظرفیت دستگاه با حداکثر بار لحظه‌ای واقعی تعیین می‌گردد و نوع کنترل نیز با توجه به شرایطی که باید در طی مدت اعمال اوج بار و بار جزئی تأمین شود، مشخص می‌شود.

آلاینده های مختلف از نظر اندازه طیف وسیعی دارند و به همین دلیل تنوع گسترده­ای از فیلترها طراحی و تولید می­شوند تا در برابر این آلاینده­ها به­کار گرفته شوند. فیلترها را می­توان بسته به اندازه خلل و فرج، جنس و نوع کاربرد آن­ها در انواع مختلفی تقسیم بندی نمود. یک گروه از فیلترهای بسیار پرکاربرد فیلترهای تجاری هستند که بر اساس نحوه عملکرد آنها در حذف ذرات معلق موجود در هوا، طبقه بندی می‌شوند. در ادامه دسته‌بندی فیلترها ارائه شده است.

فیلترهای HVAC

بزرگترین دسته فیلترها که اغلب از آن­ها به عنوان تهویه، گرمایش و یا تهویه هوا نام برده می­شود، فیلترهای HVAC (Heat Ventilation and Air Conditioning) هستند. این فیلترها از صفحات متخلخلی از فیبرهای پلاستیکی یا شیشه ای رزینی با قطر۴۰- ۱ میکرومتر تشکیل شده اند و به عنوان هدف­هایی برای جمع آوری گرد و غبار موجود در هوا عمل می­کنند. همانطور که از نام آن­ها مشخص است فیلترهای HVAC به طور گسترده­ای برای پاک­سازی هوا در سیستم­های تهویه مکانیکی کاربرد دارند. تقریبا تمامی این فیلترها یک­بار مصرف بوده و در تمامی بخش­های صنعت از جمله به عنوان پیش‌فیلترهایی برای کاهش ذرات بزرگ موجود در هوا پیش از رسیدن به فیلترهای حساس پایین دست عمل می­کنند.

فیلترهای HVAC رایج:

فیلترهای فایبرگلاس:

غالبا به صورت قاب­های مقوایی متوسط تا سنگین با لایه­های فایبرگلاس تقویت شده با مش­های فلزی جهت جلوگیری از تخریب ساخته می­شوند. این ساختار در اغلب فیلترهای HVAC به کار گرفته می­شود.

فیلترهای پلی استری:

فیلترهای پلی استری مقاومت و قابلیت نگهداری گرد و غبار بیشتری نسبت به اغلب فیلترهای فایبرگلاسی دارند. این فیلترها غالبا به جای فیلترهای فایبرگلاسی که فیبرهای آن‌ها جدا شده و وارد جریان هوا می شوند، کاربرد دارند. این ساختار در اغلب فیلترهای HVAC به کار گرفته می­شود.

فیلترهای الکترواستاتیک:

این فیلترها یک جریان بار تولید کرده که به جمع­آوری ذرات غبار کمک می­کند. این فیلترها عموما از صفحات پلی پروپیلن چند لایه­ یا ساختار مشابه در یک قاب گالوانیزه یا مقوایی ساخته شده­اند.

تهویه هوا با کارایی بالا

تحولات اولیه به منظور طراحی فیلترهای هوا با راندمان بالا برای حذف ذرات آئروسل کوچکتر از میکرون، با طراحی ماسک­های نظامی که برای محافظت از پرسنل نظامی در برابر دودهای سمی ناشی از جنگ‌های شیمیایی و بیولوژیکی طراحی شده بود، آغاز شد. به تدریج و در دهه ۱۹۶۰، استفاده از فیلترهای راندمان بالا علاوه بر صنایع نظامی و هسته­ای، در صنایع دیگری مانند داروسازی، الکترونیک، بیمارستان­ها و اتاق عمل­ها گسترش یافت. امروزه با توجه به حجم آلاینده­های موجود در هوا استفاده از این فیلترها که می­توانند مواد مضر را با کارایی بالاتری حذف نمایند، چه به صورت روزمره (ماسک های صورت) و چه در صنایع مختلف (الکترونیک، هسته­ای، هوافضا، فرآوری مواد غذایی و …) بسیار رایج شده است. از فیلترهای هوا با راندمان بالا می­توان به دو نوع پرکاربرد آن یعنی فیلترهای هپا و اولپا اشاره نمود.

فیلترهای هپا و اولپا

فیلترهای هپا (High Efficiency Particulate Air; HEPA) قادر به جذب % ۷/۹۹ از ذرات معلق تا اندازه ۳/۰ میکرون می باشند. فیلتر­های اولپا از نظر ظاهری و ساختار کاملا شبیه فیلترهای هپا هستند اما صفحات فیلتر آن­ها قابلیت نگهداری ذرات ۱/۰ میکرونی را با راندمان %۹۹۹۵/۹۹ دارند و از این جهت به آن­ها اولپا (Ultra-low penetration aerosol filters; ULPA) گفته می­شود. در مقایسه با فیلترهای HVAC، فیلترهای هپا نازک­تر و فشرده تر بوده و دارای فیبرهایی با قطر کوچک­تر هستند. از این فیلترها به صورت گسترده در صنعت استفاده می­شود.

دیدگاه ها بسته است