با هوای فشرده ایمن


صفحه ما
مشتریان ما

اتاق تمیز

 بر اساس استاندارد بین المللی ایزو (ISO 14644-1 (294))، اتاق­ تمیز محوطه‌‌ای است که به گونه ای ساخته و استفاده می شود که در آن تولید و ماندگاری ذرات ناشی از هوا کنترل شده و به حداقل برسد. همچنین در آن پارامترهایی مانند دما، رطوبت و فشار نیز در صورت لزوم کنترل می‌شوند. اتاق­ های تمییز در مکان­های مختلفی مانند بیمارستان ­ها، داروسازی ­ها، محیط ­های تحقیقات ژنتیکی و زیستی، دانشگاه­ ها، آزمایشگاه­ ها، مراکز فرآوری مواد غذایی، مراکز پردازش تصاویر، سیستم­ های پردازش صنعتی و نیمه هادی کاربرد دارند و پیشرفت بشر در شاخه‌­های گوناگون علمی و صنعتی مدیون این­گونه محیط‌های کنترل شده است.

انواع مختلفی از اتاق تمیز وجود دارد که دسته بندی آن­ها بر اساس تعداد و حجم ذرات معلق در هوا صورت می­گیرد، همچنین برای عوامل غیر ذره­ای، حداکثر تعداد مجاز بر اساس تعداد میکروب­ ها و یا مولکول­ ها بر متر مکعب، تعریف شده است. بر این اساس استاندارد­های خاصی تعریف شده و دسته­بندی اتاق­های تمیز بر اساس این استانداردها صورت می­ گیرد. دو نوع اتاق تمیز وجود دارد که جریان هوا در نوع اول غیر یک طرفه (همچنین به عنوان انواع جریان غیر لامینار یا اتاق تمیز معمولی شناخته می شود) و در نوع دوم یک طرفه (همچنین به عنوان اتاق­های تمیز با جریان لامینار نیز شناخته می شوند) است.

در اتاق تمیز با جریان هوای غیر یکطرفه، فیلترهای HEPA در پایین دست هوای ورودی (blowers) قرار دارند به طوری که فقط هوای فیلتر شده HEPA وارد مجرای متصل به تجهیزات مکانیکی موجود در اتاق تمیز می شود. در نوع اتاق تمیز با جریان هوای عمودی یک طرفه، فیلترهای HEPA در سقف اعمال شده و این در حالی است که پیش­ فیلترها هوا را هنگام عبور از سطح مشبک، فیلتر و بازیافت می­کنند. در نوع افقی این اتاق پیش­ فیلترها و فیلترهای HEPA یکی از دیوارهای اتاق را تشکیل می دهند. جریان هوای افقی از طریق مجموعه ه­ای از پیش­فیلترها و فیلترهای HEPA وارد اتاق می شود.

بر اساس استاندارد بین المللی ایزو (ISO 14644-1 (294))، ۹ کلاس مختلف از اتاق تمیز تعریف شده است که از ISO1 تا ISO9 نام­گذاری شده­ اند. هرچقدر عدد ISO پایین­تر باشد، درجه پاکیزگی اتاق تمیز نیز بیشتر است. این تقسیم بندی بر اساس سطح تمیز بودن و حداکثر تعداد ذرات مجاز مطابق با اندازه ذرات انجام گرفته است. جدول زیر لیستی از این تقسیم ­بندی را نشان می­دهد که اساس آن حداکثر تعداد ذرات در هر متر مکعب برای اندازه آن ذرات است.

دیدگاه ها بسته است