با هوای فشرده ایمن


صفحه ما
مشتریان ما

انواع هودهای زیستی

هودهای زیستی با ایجاد جریان هوای مناسب، ذرات ریز معلق میکروبی یا سمی در هوا را کنترل نموده و از کاربر، محیط اطراف و نمونه محافظت می ­کنند. برای این وسیله از اسامی دیگری مانند “هود جریان هوای یکنواخت لایه­ای” و “هود ایمنی” نیز استفاده می ­شود.

هودهای آزمایشگاهی اتاقکی از جنس استیل دارند و در قسمت جلوی آن­ها پنجره های شیشه­ ای عمودی با ارتفاع قابل تنظیم قراردارد که به آسانی بالا و پایین شده و این امکان را به کاربر می دهد که فعالیتی که توسط دستانش در داخل هود انجام می­ دهد را مشاهده کند. این هودها دارای اشعه ماوارء بنفش، پریز برق، خرطوم هایی برای تخلیه هوا، موتور الکتریکی و سیستم تهویه هوا هستند. این سیستم دارای فشار منفی بوده و برای حفاظت کاربر از داخل به سمت بیرون، لایه ای از هوا تولید می‌کند. هوا پس از عبور از یک سری کانال­ ها به فیلترهایی با کارایی بالا (HEPA) می­ رسد.

کاربرد هودهای زیستی

کاربرد این هودها را می­ توان به طور خلاصه در ۳ دسته خلاصه نمود:

  1. حفاظت کاربر در برابر خطرهای عوامل بیماری­زا، سموم و مواد شیمیایی
  2. حفظ نمونه­ ی مورد آزمایش از آلودگی
  3. حفاظت محیط

هودها به سه گروه تقسیم می شوند و هر کدام قادرند سبب محافظت در برابر دسته بخصوصی از پاتوژن­ ها شوند. جدول زیر این دسته بندی را نشان می دهد.

هودهای زیستی کلاس I

در این هودها هوای اتاق از شکاف جلوی هود وارد شده، از سطح کار رد می شود و در نهایت از قسمت فوقانی خارج می گردد. چنانچه هنگام کار با نمونه، ذرات آئروسل یا قطره ­های  آلاینده ایجاد شوند، جریان هوا آنها را به سمت کانال خروجی برده و مانع آلوده شدن فرد هنگام کار می شود. هر فرد می تواند هنگام کار دست­ های خود را تا آرنج وارد فضای کار کند. هوای خارج شده از هود از فیلتر HEPA رد شده و تمیز است. از این هودها می توان هنگام کار با عوامل پاتوژن باکتریایی و مواد شیمیایی سمی با تبخیر پذیری سریع استفاده نمود. اما از آنجا که هوای اتاق به طور مستقیم وارد فضای کار می شود ممکن است نمونه مورد مطالعه آلوده شود. به عبارت دیگر این نوع از هودها تنها سبب حفاظت افراد و فضای کار می شوند.

هودهای زیستی کلاس II

هنگام کار با سلول ­های یوکاریوت یا بافت­ها، ورود هوای آزمایشگاه به درون هود­های زیستی به هیچ وجه مناسب نیست، زیرا سبب آلوده شدن نمونه با عوامل موجود در محیط می گردد. هودهای کلاس II نه تنها سبب حفاظت کارکنان از آلودگی می شوند، بلکه می توانند فضای کار و نمونه های مورد مطالعه را نیز از آلوده شدن توسط ذرات موجود در هوا حفظ کنند. این هود ها خود به ۴ دسته  (B2, B1, A2, A1) تقسیم می شوند و تنها اجازه می دهند هوای استریل (هوایی که از فیلتر HEPA رد شده است) وارد فضای کار شود. از این هودها می توان هنگام کار با پاتوژن­ های گروه های خطر ۲ و ۳ استفاده نمود.

هودهای زیستی کلاس III

هود کلاس III  توانایی بیشترین حفاظت از پرسنل را دارد. تمام منافذ این هودها بسته شده است و هیچ تبادلی با هوای محیط به صورت مستقیم انجام نمی شود. هوای ورودی از فیلتر هپا رد شده و هوای خروجی از دو فیلتر عبور می نماید. افراد هنگام کار از طریق دستکش های بسیار ضخیم لاستیکی به فضای داخل هود دسترسی دارند که انتهای آن­ها کاملا بسته است. از این هودها هنگام کار با عوامل بسیار خطرناک نظیر ویروس HIV و هپاتیت استفاده می شود.

منبع : کتاب راهنمای نگهداشت تجهیزات آزمایشگاهی/مترجمان : مهری علی اصغر پور و مهناز صارمی

دیدگاه ها بسته است