با هوای فشرده ایمن


صفحه ما
مشتریان ما

دستگاه پارتیکل سنج

دستگاه شمارنده ذرات (Particle counter)

دستگاه شمارنده ذرات هوا نقش مهمی در نظارت، طبقه­بندی، تشخیص منبع و نوع آلاینده­ها در فرآیندهای مختلف دارد. مدت­هاست که رابطه بین کیفیت هوای بهتر و افزایش بازده نهایی در صنایع مختلف تشخیص داده شده است. به طور خاص، کنترل ذرات هوا در دستیابی به صدور گواهینامه کلاس ISO برای اتاق­های تمیز، مناطق و فضاهای تمیز ضروری است. از آنجا که فضاهای کاری با تقاضای تولید تغییر می­کنند، دسترسی به تجهیزات نظارتی موضعی برای اندازه­گیری و حفظ سطح تمیز مطلوب، ضروری است.

تولید در صنایع مختلف نیازمند کنترل دقیق روش کاری و محیط است، به ویژه هنگامی که در فرآیندها با مواد سمی، قابل اشتعال، خورنده یا واکنش پذیر سروکار داریم. بعلاوه در طول فرآیند تولید و در اثر فعالیت افراد نیز ذرات مختلفی تولید و در فضا منتشر می­شود. طی فرآیند تولید، برهمکنش اجزا با گرد و غبار، میکروب­های موجود در هوا، ذرات آئروسل و رطوبت، سبب افت چشمگیر بازده تولید می­شوند. استفاده از دستگاه شمارنده ذرات، این اطمینان را می­دهد که ماشین آلات مختلف و همچنین سایر اجزا، مانند فیلترهای هوا و گذرگاه­ها، طی فرآیند تولید و در حالت استراحت به طور مؤثرتری عمل کنند.

ابزارهای دقیقی متناسب با اندازه ذرات وجود دارند که انواع مختلفی از قابلیت­ها را فراهم می­کنند. میزان حساسیت دستگاه سنجش ذرات بر اساس کاربرد متفاوت است و لذا این دستگاه­ها به گونه­ای طراحی می­شوند که با حداکثر کارایی، ذرات را ردیابی و شمارش کنند.

چه تفاوتی بین دستگاه شمارنده ذرات متراکم و نوری وجود دارد؟

دستگاه شمارنده ذرات متراکم

شمارنده ذرات متراکم کننده (Condensation Particle Counter; CPC)، که گاه به آن شمارنده هسته­­ای متراکم­کننده نیز گفته می­شود (Condensation Nuclei Counter; CNC)، توانایی سنجش غلظت ذرات بسیار ریز را دارد که با دستگاه­های شمارنده نوری (OPC)، غیر قابل شناسایی هستند. در این سیستم از کارتریجی استفاده می­شود که دارای مایع با خلوص بالا – معمولاً از جنس ایزوپروپیل الکل یا بوتانول- برای نمونه­های هوای ورودی است. هنگامی که ذرات و مایع با هم تداخل پیدا می­کنند، اندازه نانوذرات به میزان تقریبی ۱۲-۱۰ میکرومتر افزایش می­یابد و بنابراین امکان تشخیص آسانتر را فراهم می­کنند. این فرایند به عنوان “هسته همگن” شناخته شده است. شمارنده ذرات CPC با تنظیم دقیق سطح اشباع که تحت تاثیر نوسانات دما است، به مقدار اشباع ایده­آل، به طور معمول ۲۰۰-۱۰۰% می رسد. هرچه اشباع یکنواخت­تر باشد، CPC با دقت بیشتری می­تواند پالس­های واریانس جداگانه­ از نور پراکنده شده­ی ناشی از عبور ذرات را تشخیص دهد. ذرات ناهمگن و یا غیردایره­ای منجر به نتایج اشتباه و گمراه کننده می­شوند، که این امر خود اهمیت استفاده از CPC به جای OPC استاندارد را نشان می­دهد. OPC استاندارد فاقد حساسیت شناسایی ذرات در اندازه تقریباً ۵۰ نانومتر است. با توجه به مدل CPC، این دستگاه توانایی شمارش تمامی ذرات تا ۱ نانومتر را دارد. اگرچه، CPC ها نمی­توانند داده­ها را در مورد اندازه ذرات ارائه دهند و تنها قادر به شمارش آن­ها هستند.

موارد استفاده و کاربردهای متداول برای شمارنده ذرات متراکم کننده:

 • ارزیابی عملکرد رسپیراتور
 • ارزیابی عملکرد فیلترها
 • ارزیابی کیفیت هوا در محیط داخلی
 • ارزیابی سیستم­های تهویه مکانیکی
 • پایش منبع ذرات
 • تایید نظارت‌های مهندسی یا فرآیندی

چگونگی عملکرد دستگاه شمارنده ذرات نوری بر اساس پراکندگی نور

شمارنده ذرات نوری یکی از رایج ترین روش‌هایی است که برای نظارت بر کیفیت هوا و طبقه بندی­های مرتبط در محیط­های کاری از جمله اتاق­های تمیز استفاده می­شود. این دستگاه غلظت و دامنه اندازه ذرات را برای ارزیابی سیستم فیلتراسیون مکانیکی اندازه­گیری کرده و منابع آلودگی را مشخص می­کند. وقتی ذره ای از پرتوی نور عبور می­کند، نور پراکنده می­شود. شمارنده ذرات نوری مستقیماً اندازه یک ذره را نشان نمی­دهد و درواقع قطر نور پراکنده و معلق در هوا را اندازه می­گیرد. اندازه­گیری قطر یا اندازه ذرات زمانی انجام می­شود که یک آشکارساز نوری، اندازه و فرکانس نور پراکنده را به سیگنال­های الکتریکی تبدیل کند. اندازه­گیری و ارائه داده­های مفید به اجزای نوری با کیفیت و لیزر پرقدرت با زاویه های دقیق نیاز دارد.

شکل شماتیکی از چگونگی عملکرد دستگاه شمارنده ذرات نوری بر اساس پراکندگی نور

انواع مختلف شمارنده ذرات

 1. دستگاه شمارنده دستی

این دستگاه، ابزاری کوچک و قابل حمل است که به راحتی برای سنجش فیلترهای HEPA، جریان هوا در هودهای زیستی و سطوح تمیز، قابل استفاده است. این دستگاه ذرات با اندازه ۱۰-۳/۰ میکرون را ردیابی و شمارش می­کند. سیستم­های دستی توانمندی جمع­آوری اطلاعات از مکان مورد نظر  و ارائه توسط یک صفحه نمایش داخلی را دارند. انواع مختلفی از این دستگاه­ بر اساس قابلیت اندازه‌گیری ذرات، تعداد کانال های ورودی هوا و ویژگی­های دیگری از جمله دمای هوا، قابلیت اتصال به Wi-Fi، گنجایش نمونه و سنجش رطوبت وجود دارد.

 1. شمارنده ذرات قابل حمل رومیزی

این شمارنده دارای صفحه نمایش لمسی رنگی بزرگتر، رابط­های مفید و کاربردی و استانداردهای از پیش برنامه­ریزی شده است تا بتواند امکان اندازه­گیری و صدور گواهی موثرتری را فراهم کند. مدل­های رومیزی قابلیت سنجش حجم بالاتری از جریان هوا را نسبت به واحدهای دستی دارند و راه حل اختصاصی­تری را برای نظارت بلند مدت و صدور گواهی ارائه می­دهند.

 1. شمارنده ذرات از راه دور

این شمارنده به طور مداوم برای نظارت بر سطح ذرات موجود در هوا استفاده می­شود. این مدل دستگاه­ها فاقد نمایشگر داخلی هستند و برای نظارت بر عملکرد محیط­های مختلف به یک سیستم دستیابی به اطلاعات متصل هستند.

      کاربرد دستگاه شمارنده ذرات

 • ارزیابی نشت فیلتر هوا و کارایی آن
 • بررسی نقطه­ای پاکیزگی طی فرآیندهای کاری
 • ایجاد یک روال ارزیابی استاندارد برای نظارت طولانی مدت

دیدگاه ها بسته است