با هوای فشرده ایمن


صفحه ما
مشتریان ما

فیلترهای هپا و اولپا

فیلترهای هپا (High Efficiency Particulate Air; HEPA) قادر به جذب % ۹۹٫۷ از ذرات معلق تا اندازه ۰٫۳ میکرون می باشند. فیلتر­های اولپا از نظر ظاهری و ساختار کاملا شبیه فیلترهای هپا هستند اما صفحات فیلتر آن­ها قابلیت نگهداری ذرات ۰٫۱  میکرونی را با راندمان % ۹۹٫۹۹۹۵  دارند و از این جهت به آن­ها اولپا (Ultra-low penetration aerosol filters; ULPA) گفته می­ شود. در مقایسه با فیلترهای HVAC، فیلترهای هپا نازک­تر و فشرده تر بوده و دارای فیبرهایی با قطر کوچک­تر هستند. از این فیلترها به صورت گسترده در صنعت استفاده می­ شود.

نحوه عملکرد فیلترهای هپا

فیلترهای هپا از نمد یا فایبرهایی ساخته شده‌اند که معمولا از جنس فایبرگلاس هستند و قطر بین ۰٫۵ تا ۲ میکرومتر دارند. این فیلترها دارای سطح فیلترکننده وسیعی بوده و کاغذ میکروفایبر گلاس مصرفی در آن دارای چین­هایی با عمق کم بوده و چین‌ها توسط فویل آلومینیوم از یکدیگر جدا می‌شوند تا امکان عبور هوا از فیلترها به راحتی ایجاد شود. برخلاف فیلترهای ممبران یا سایر صافی‌ها که تنها ذرات بزرگتر از منافذ خود را جذب می‌کنند، فیلترهای هپا به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند ذرات و آلاینده‌های بسیار کوچکتر از منافذ فیلتر را نیز جذب کنند. فیلترهای هپا از سه روش اصلی این ذرات را جذب می‌کنند:

  1. گیرافتادگی (Impaction): ذرات بزرگتر مانند گرد و خاک نمی‌توانند با جریان مواج هوا از منافذ فیلتر عبور کنند. این مکانیزم با افزایش سرعت جریان هوا تقویت می‌شود.

  1. غربالگری (Sieving): ذراتی که اندازه آن‌ها از فاصله بین دو فیبر بیشتر است نمی‌توانند از فیلتر عبور کنند.

  1. انقطاع (Interception): ذرات هنگام عبور جریان هوا از لابلای الیاف، به دلیل اینرسی در مسیر پیشین حرکت کرده و با برخورد به تقاطع الیاف به آن گیرکرده و می‌چسبند.

  1. انتشار و پراکندگی :(Diffusion) ذرات کوچکتر بعلت برخورد با مولکول‌های گازی تغییر جهت داده و یک مسیر نامنظم و پر از انحنا را طی می‌کنند که باعث کاهش سرعت آن‌ها شده و این تاخیر باعث بالا رفتن احتمال توقف و گیرکردن ذرات معلق در درون فیلتر می‌شود.

ذرات بزرگتر از ۰٫۴ میکرون با روش­های غربالگری، انقطاع و گیرافتادگی و ذرات کمتر از ۰٫۱ میکرون به روش انتشار و پراکندگی جذب می شوند.  ذرات بین این دو اندازه (حدود ۰٫۳ میکرون) کمترین آمار جذب شوندگی از طریق مکانیزم­های مذکور را دارند و لذا فیلترهای هپا بر اساس قابلیت حذف این ذرات (۰٫۳ میکرون) طبقه‌بندی می‌شوند. علاوه بر روش‌های فوق، ذرات بسیار کوچک، دود و مواد شیمیایی از طریق فیلترهای کربن­اکتیو جذب می‌شوند.

تعیین سطح چین ­خوردگی فیلتر، متناسب با فضای مورد نیاز برای فیلتراسیون، فاکتور مهمی برای بازده مناسب فیلتر هپا است. فیلتر هپا از توان جذب ذرات در لایه‌های مختلف برخوردار است. چین­خوردگی فیلتر باعث می‌شود خیلی دیرتر مسیر عبور هوا مسدود شده و جریان هوا حفظ شود.  برای عمر طولانی­تر این نوع فیلترها توصیه می­شود که هوا پیش از ورود به این فیلترها از پیش فیلترها عبور کند. همچنین ضروری است که پس از پایان عمر مفید فیلترها نسبت به جایگزینی آنها اقدام شود تا ریسک حضور هوای آلوده در محیط کاری کاهش یابد.

در مجموع می‌توان سه عامل اصلی مؤثر در جذب ذرات توسط فیلتر هپا را شامل قطر الیاف تشکیل دهنده فیلتر، ضخامت کلی فیلتر و سرعت عبور هوا از سطح فیلتر دانست که بر اساس این عوامل می‌توان به عملکرد مورد نظر دست یافت. جهت دستیابی به بالاترین سطح عملکرد فیلترهای هپا، لازم است تا تأمین و نصب این فیلترها توسط متخصصین با تجربه انجام شود که آشنایی کافی با این تجهیزات را داشته باشند.

ویژگی­ ها و مزایا:

-حداقل افت فشار در متوسط جریان سیال

-ابعاد و اندازه‌های مختلف

-قابلیت انتخاب سطح فیلتراسیون با افزایش تعداد چین‌های مدیا

-مقاوم در برابر افت فشار و تنش‌های جریان هوا

-دارای قابلیت حذف ریزگردهای مخلوط در هوا

-توزیع بهینه سرعت هوا

-بالاترین کیفیت فیلتراسیون و تصفیه هوا

-افت فشار کم، بدون اتلاف انرژی

-قاب‌های با عمق متفاوت و ابعاد متنوع

دیدگاه ها بسته است